Já a minimalismus
Minimalismus
Moje cesta k minimalismu začala zhruba před třemi lety. Vlastně jsem v tu chvíli ani nevěděla, že nějaký styl minimalismus existuje a že to co dělám, je můj první krok k němu.
V té době byly knihkupectví zaplavené knihami „Zázračný úklid“ od Marie Kondo. Vím, že moje první myšlenka byla skeptická k názvu knihy a jejímu podnázvu „pořádek jednou provždy.“ „No to určitě,“ řekla jsem si, ale více jsem to neřešila.
Když jsem tak neustále chodila okolo této vystavené knihy, její pozornost mě zajímala čím dál tím více. Jednou jsem se rozhodla, že si ji prostě koupím a uvidím, zda mi to něco přinese. Popravdě jsem neměla tenkrát žádné informace, co od toho očekávat.
Moje cesta k minimalismu začala ve chvílích, kdy jsme si tuhle knihu pořídila, přečetla a rozhodla se ten postup vyzkoušet. Kniha sama o sobě sice o minimalismu nemluví, ale pro mě to byl první krok, jak se k němu dostat (aniž bych to tenkrát věděla).
Uplatnila jsem rady v knize a začala s tříděním.
Oblečení – Některé věci pro mě byly těžké. Například dát pryč praktické kusy oblečení, které jsem už léta neměla na sobě. Pořád jsem si říkala, co když se mi to nakonec bude hodit? Časem jsem zjistila, že nebude.
Knihy – Ano knihy, ač je miluji, tak i mě pomohlo si uvědomit, že mám staré učebnice, brožury, nebo knihy, které se ke mně dostaly, aniž bych je následně chtěla vlastnit. Proto jsem je darovala dále, většinou do Knihobudky.
Papíry – To pro mě byla asi nejjednodušší část. Už kdysi jsem si zavedla jeden šanon a v něm udělala kategorie a začala dokumenty třídit podle nich (doktoři, pracovní smlouvy, záruční listy atd.).
Tudíž si to stačilo jen projít a vyhodit papíry, které už nebyly aktuální.
Komono (rozmanité drobnosti) – Třídění bylo postupně vždy o něco snazší. U kosmetiky a kuchyňských potřeb to bylo velmi snadné, protože jsem jednoduše dokázala rozpoznat, co mi v této kategorii přináší radost a co ne (po jakých věcech ráda sahám, když je potřebuji použít a jaké jen leží v rohu skříňky – takové šly pryč).
Sentimentální věci na konec – Původně jsem si myslela, že nebude nic, co bych z těchto věcí zvládla dát pryč. Ve výsledku jsem zjistila, že po zkoumání každé věci jednotlivě, mi zůstala velká kopa toho, co jsem chtěla dát pryč, a menší část toho, co pro mě mělo opravdu sentimentální význam.
Co pro mě nyní minimalismus znamená?
Někdo by mohl namítat, že nechání si sentimentálních věcí není minimalistické.
Nebo že kupování si knih není minimalistické.
Je pravda, že nejsem minimalista, který by měl jen jeden příbor na člověka v domácnosti, jedno psací pero, jeden hrníček na pití atd. Takový způsob života by mě sice lákal vyzkoušet a ráda se takovými lidmi inspiruji, ale sama jsem našla minimalismus spíše v myšlence než v konkrétním počtu věcí.
Díky minimalismu jsem se naučila tyto věci:
1) Nenakupuji zbytečnosti
V první řadě pro mě minimalismus znamená, nenakupovat další věci, které nepotřebuji. Ať už jde o doplňky do domácnosti, které se mi náhle zalíbily, nebo oblečení, bižuterii, kosmetiku.
Tím, že jsem si doma vytřídila všechny kategorie, jsem si uvědomila, které věci jsou pro mě důležité a které ne. Čeho jsem doma měla zbytečně moc, protože jsem se tím nechala při nákupu zlákat a vzápětí to stejně nevyužívala a musela to při tříďení poslat dál.
Stejná věc pro mě platí u věcí, které jsou zdarma – neberu si různé reklamní předměty, jako jsou propisky, náramky, klíčenky… nebo kosmetické vzorečky, vizitky, letáčky…
2) Nevyužité věci posílám dál
Napsala jsem, že minimalismus pro mě není konkrétní číslo. Je to pro mě totiž myšlenka, mít kolem sebe jen ty věci, které využívám. Mám doma 4 hrníčky, které jsou moje a využívám je všechny. Všechny jsou mé oblíbené. Z některých piji ráda čaj, z jiných zase kávu. Následně tu máme další hrníčky, které používá a má rád můj přítel. Všechny nevyužívané a neoblíbené jsem dala pryč. Nyní, když se u nás sejde rodina, zbydou nám většinou tak dva neušpiněné hrníčky.
Mám to tak i se zbytkem domácnosti. Nechávám si věci, které využívám a ostatní posílám pryč, ale ne vždy to znamená, že mám z nějaké kategorie věc pouze jednu.
3) Jak správně uskladnit věci v bytě
V tomto bodě mi velmi pomohla kniha „Zázračný úklid.“ Když chcete mít přehled o svých věcech, je potřeba zamyslet se nad jejich uskladněním.
Důležitý bod, který jsem se v tomto směru naučila je „skladovat věci stejného typu na jednom místě.“ Například všechnu kosmetiku skladuji jen v koupelně. Dříve jsem mívala více krémů na ruce v různých částech bytu. Na pracovním stole, v obýváku, vedle postele… Teď mám jeden a vím, že ho vždy najdu v koupelně. Vše z kosmetiky, co kdy hledám, najdu vždy v koupelně. Stejně tak svíčky, boty, nebo dokumenty – každá svá kategorie je pohromadě na jednom místě. Všechny propisky a tužky mám v jednom hrníčku, který je na mém stole.
Děkuji za přečtení mého prvního článku. Budu ráda, když mi dole pod článkem zanecháte nějaký komentář.
V příštích článcích bych se chtěla věnovat následujícím tématům:
- Věci, které jsem přestala kupovat
- Co je to Zero waste
- Co nakupuji v Econea
- Psychické zdraví – první pomoc sobě a druhým
- Věci, které byste mohli vytřídit
Pokud vás tyto témata zajímají, budu ráda, za sledování mých stránek.
Můžete mě také sledovat na facebookových stránkách, kde vás budu informovat o vydání nového článku.
Najdete mě pod názvem “Jsem snílek“.